Az életmód és a száj egészségének kapcsolata
Gyakran hallhatjuk azt a mondást, hogy a száj lényegében egy ablak, melyen keresztül a szakember betekintést nyerhet az egész szervezetünkre. A dentalhigiénikusoknak, illetve a fogorvosoknak évről évre egyre nagyobb szerepük van abban, hogy a lakosság figyelmét felhívja a helyes fogápolás fontosságára, és a szájüregi betegségek prevenciójának a jelentőségére.
A szakembereknek tudatosítaniuk kell a lakossággal azt, hogy az általános egészségre is igen nagy hatást gyakorol az egyén orális állapota. Ebben a cikkben annak a lehetőségét fogjuk taglalni, hogy milyen módon lehet befolyásolni a pácienseket a pozitív változások érdekében, kiemelve a megelőzések fontosságát.
A stresszes életmód hatásai
Az orális mikrobiom egyensúlyhiánya a tévhitekkel ellentétben nem csak a megfelelő szájhigiénéről, hanem a táplálkozásunkról, illetve a mindennapi életvitelünkből, életmódunkból is adódhat. A stressz befolyásolni tudja a száj egészségét, de a túl stresszes életmód még az orális mikrobiomját is megbonthatja. Ilyenkor csökkenhet a nyáláramlás, amely hatással lehet az emésztésünkre is, de ha nem figyelünk oda eléggé a szájhigiénére, akkor az sajnos elősegítheti a különböző parodontális betegségek kialakulását is.
A helyes szájhigiéné mellett nem titok az sem, hogy a táplálkozásunknak is igen fontos szerepe lehet abban, hogy kialakul-e nálunk valamilyen szájüregi betegség. Célszerű tápanyagban gazdag ételeket fogyasztani, melyben megtalálhatóak a friss zöldségek és gyümölcsök is. Törekedjünk arra, hogy étrendünkben maradjon alacsony a finomított cukor és szénhidrát mennyisége. Ez egyrészt megóvja a szájüregünket a különböző fogászati problémáktól, másrészt az egészséges táplálkozás hozzájárul a bélrendszer megfelelő működéséhez is.
Ilyen hatással van finomított cukor a mikrobiomra
Egyre többször találkozhatunk a mikrobiom kifejezéssel akkor, ha az egészséggel, diétával, vagy éppen az egészséges életmóddal kapcsolatban olvasunk. A szájüregi mikrobiomot más néven hívhatjuk orális mikrobiomnak, illetve szájflórának is. Ezek lényegében a szánkban természetesen előforduló mikroorganizmusok, melyek a legtöbb esetben a száj nyálkahártyáján megtalálható hasznos baktériumok.
Ezek elsősorban az emésztésben, illetve az immunrendszer működésében játszanak kulcsfontosságú szerepet. Szabályozzák az immunrendszert, segítenek a kórokozók elleni védekezésben, de megakadályozzák az autoimmun reakciók aktiválódását is.
Ha sokáig szép, ép, és egészséges fogakat szeretnénk, akkor fontos észben tartani azt, hogy az általunk elfogyasztott ételek és italok nem csak bennünket táplálnak, hanem a szánkban megtalálható orális mikrobák számára is vagy táplálékot, vagy „ellenséget” jelentenek. Azzal nagy valószínűséggel ma már mindenki tisztába van, hogy a nagy mértékű cukorfogyasztás egy idő után diszharmóniát képes az orális mikrobáink között előidézni.
A helytelen táplálkozás hamar tönkreteszi a mikrobiomot, de káros hatással lehet a szív-és érrendszer egészségére is. De fontos beszélni arról is, hogy ezeken kívül az energiaszintünkre, a mentális egészségünkre, illetve a hangulatunkra is hatással lehet az, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztunk nap mint nap.