Kép: MTI/Kallos Bea

Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti Csomós Marit

2023.11.20.Életmód

Gyászol a magyar színésztársadalom! November 18-án, élete 80. évében elhunyt Csomós Mari, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő akit a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) saját halottjának tekint.

A Radnóti Miklós Színház a facebook oldalán jelentette be nemrég a színésznő halálát.

„Megrendülve, fájó szívvel tudatjuk, hogy Csomós Mari, a Radnóti Színház tagja és a Nemzet Színésze ma csendben, hosszú betegség után elhunyt” – lehetett olvasni a Radnóti Mikós Színház oldalán a közösség médiában. Azt már lehetett tudni egy ideje, hogy a színésznő betegeskedik, hiszen már régóta fennállt a betegsége. A halála azonban mélyen megrázta mindazokat, akik ismerték.

Csomós Mari Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, a Nemzet színésze, a Halhatatlanok Társulata és a Radnóti Miklós Színház örökös tagja volt. A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti, számolt be róla az Origo.

Mindent elért a színészszakmában, amit lehetett

A művésznő a magyar színjátszás és filmművészet egyik legendás alakja volt, aki élete során számos elismerést kapott. 1943. szeptember 25-én született Vajdácskán, egy boldog gyermekkor és a középiskola elvégzése után pedig Színház- és Filmművészeti Főiskolán kezdte meg tanulmányait. A pályafutása a veszprémi Petőfi Színházban indult zenés-táncos szerepekkel 1965-ban, pár évvel később pedig a kecskeméti Katona József Színházban folytatódott. 1971-ben a szolnoki Szigligeti Színházhoz szerződött, 1978 és 1983 között pedig a Nemzeti Színház színpadán láthatták a nézők.

A pesti Katona József Színház alapító tagja volt, 1997-ben pedig a Radnóti Miklós Színházhoz szerződött. De nemcsak Szophoklész, Shakespeare, Madách, Molnár Ferenc, García Lorca, Pirandello darabjaiban brillírozott, hanem a nagyvásznon is. Fábri Zoltán, Szabó István, Jancsó Miklós és Kovács András filmjeiben is megcsillogtatta a tehetségét. Természetesen nem csupán a közönség imádta, de a szakmán belül is rengetegen szerették és tisztelték a munkásságát.

Kép: MTI/Kallos Bea

Kép: MTI/Kallos Bea

Számos elismeréssel is gazdagodott az évek során. 1973-ban Jászai Mari-díjat kapott, 1978-ban az Érdemes művész címet ítélték neki oda, 1996-ban pedig a Kossuth-díjat is kiérdemelte. 1999-ben a Halhatatlanok társulatának örökös tagjává választották, 2014-ben Prima Primissima díjat kapott, 2016-ban pedig a Hazám-díjat is átvehette. 2017-ben a Nemzet Színészévé választották, tehát elmondható, hogy Csomós Mari mindent elért a szakmájában, amit lehetett.

A sikeres karrier ellenére a magánéletben sok tragédia érte

Csomós Mari mindössze 41 éves volt, amikor imádott férje, Deme Gábor a színész és dramaturg 50 éves korában elhunyt egy súlyos betegséget követően. A Blikk.hu arról számolt be, hogy bár a színésznő viszonylag fiatalon vesztette el a párját, sosem házasodott újra, de más férfi sem volt az életében soha, magányosan, visszavonultan élt. Inkább a hivatására koncentrált, a szívét örökre bezárta, annyira megrázta a férje halála.